CO JE TO KRATOM

Co je to Kratom?

Kratom jako takový je strom, který patří do čeledi kávovníků . V historii se Kratom proslavil hlavně v Asii, kde se používal k lékařským účelům, díky jeho stimulačnímu účinku Kratom čaj se vyrábí vařením listů ze stromu

Kratom můžeme najít v provedení prášku - což jsou zase rozdrcené listy. V historii se listy kratomu pouze žvýkali, chuť nebyla zrovna lahodná, ale tato "mňamka" dodávala neskutečnou energii. Kratom se objevuje výhradně na území jihovýchodní Asie, včetně Indonésie, Malajsie a Thajsko.


Vzhled

Kratom, je naprosto obyčejně vypadající strom, u kterého byste vůbec nepoznali, že se jedná o velmi slavný strom, s ještě slavnějšími listy. Listy Kratomu jsou oválné a také kopinaté. Mají tmavě zelenou barvu a žíly listů jsou bílé nebo načervenalé. Nejčastěji je však možné se setkat se sušenými listy, které jsou rozdrceny a prodávány v podobě tmavě zeleného prášku, který tak důvěrně známe a o kterém je dnešní článek.


Obsah

Mitragynin a 7- hydromitragynin. Jedná se o tzv. indolové alkaloidy. Ty se velmi často používají v medicíně pro léčbu chronické bolesti. Velmi často také byli a stále ještě jsou používány pro léčbu závislostí na drogách (především na opiátech). Mitragynin i 7- hydromitragynin jsou považovány za tzv. agonisty opiodních receptorů. Díky těmto alkaloidům bývá kratom prodáván jako náhražka opia.

Mezi další alkaloidy objevené v kratomu jsou například mitraphyline, mitragynalin, raubasin a mnoho dalších. Celkový obsah alkaloidů v 1 listu kratomu se pohybuje mezi 0,5-1,5% hmotnostního obsahu sušiny. Z tohoto množství tvoří 60% mitragynin a 2 % tvoří 7- hydromitragynin. Bylo zjištěno, že alkaloid 7- hydromitragynin může být až 17x účinnější než morfium.